Mikrúsoboj pre Ronalda, Real Madrid s rekordom, Mourinho dobyl Nou Camp

22.04.2012 Celý región

Barcelona 22. apríla (TASR) - Po sobotňajšom triumfe v prestížnom El Classicu všetko nasvedčuje tomu, že futbalisti Realu Madrid ukončia v španielskej lige trojročnú nadvládu FC Barcelony. Zverenci trénera Jose Mourinha po triumfe 2:1 na Nou Campe majú totiž štyri kolá pred koncom súťaže pred odvekým rivalom sedembodový náskok.

"Biely balet", ktorý takmer do bodky splnil v sobotu taktické pokyny svojho kouča, potrebuje na majstrovskú definitívu už len dve víťazstva. Za určitých okolností však môže oslavovať ešte skôr. Už teraz však prekonal rekord, pretože futbalisti z Madridu zaznamenali v tejto sezóne 109 ligových gólov. Doterajší klubový aj ligový rekord držal Real Madrid, ktorého gólostroj sa pod vedením mexického trénera Huga Sancheza zastavil v sezóne 1989/1990 na méte 107 gólov.

Na rozmočenom Nou Campe sa katalánsky gigant v podstate nedostal počas celého duelu k svojmu typickému hernému prejavu. Pred bránou súpera až na jednu výnimkou pôsobil bezradne, hráči Barcelony totiž väčšinou uviazli ešte pred šestnástkou v preplnenom priestore hráčmi v bielych dresoch. Hviezdny Lionel Messi sa k svojim gólovým prienikom vôbec nedostal a pôsobil rovnako bezradne ako jeho spoluhráči, naopak hostia vyrážali do nebezpečných brejkov. Aj preto Real Madrid ťahá v Primera division sériu 19 duelov bez prehry.

"Najskôr gratulujem súperovi k výhre a k dobrej pozícii na ceste z titulom," povedal tréner Kataláncov Pep Guardiola. "Hostia čakali na svoje šance, my sme sa snažili celý priestor otvoriť. Naši hráči však museli napokon operovať v zhustenom priestore, čo je vždy náročné. Súper naopak umne šetril sily a svoje úsilie ozdobil gólmi. Škoda, že sme nezvládli kľúčový moment, nemáme z toho dobrý pocit. Proti Madridu sa však nikdy nehrá ľahko, pretože sú fyzicky a kondične dobre disponovaní."

Real sa ujali vedenia v prvom polčase zásluhou Sami Khediru, ktorý po rohovom kope využil zaváhanie stopéra Carlosa Puyola a Victora Valdesa. Domáci sa nadýchli k zvratu paradoxne po odchode Xaviho z ihriska v 70. minúte, pričom o vyrovnanie sa postaral práve striedajúci Čiľan Alexis Sánchez. Lenže už o tri minúty neskôr Mesut Özil vyzval na skórovanie Cristiana Ronalda, ktorý obišiel aj nepresvedčivého vybiehajúceho Valdesa a upravil na 1:2. Pre portugalského kanoniera to je 42. ligový gól v sezóne, Messi má na konte o jeden presný zásah menej. "Sme šťastní, že sme zvíťazili v Barcelone a súčasne prekonali gólový rekord," poznamenal Ronaldo. Taktika a stratégia Mourinha, ktorý pri gólových momentoch neprejavoval žiadne emócie, slávila úspech. Portugalsky kouč tak dobyl Nou Camp na desiaty pokus a v službách tretieho klubu (Inter Miláno, FC Chelsea a Real Madrid). Real Madrid vyhral v Barcelone po prvý raz od roku 2007, pričom Mourinho tam doteraz päťkrát prehral a štyrikrát remizoval. Ani to však neprinútilo rodáka zo Setubalu k tomu, aby prišiel na pozápasovú tlačovú konferenciu. "Je to pre nás nesmierne dôležité víťazstvo. Ale titul stále ešte nie je náš, čakajú nás ešte štyri zápasy," citujú španielske médiá asistenta Aitora Karanku: "Cez prestávku tréner hovoril hráčom, aby si dali pozor. Síce sme viedli 1:0, ale Barcelona mohla kedykoľvek vyrovnať. A to sa v druhom polčase aj stalo. Našťastie sme to zvládli a rýchlo sme sa dostali späť do vedenia."